Hadříky z mikrovlákna se používají nejen v kombinaci se širokou škálou detailingových produktů, ale díky štěpení vláken, hmotnosti a konstrukci vazby mají i vlastní čisticí a sušící schopnosti.
Když si například přejedete po rukou utěrkou z mikrovlákna s krátkým vlasem a uzavřenou smyčkou (jako jsou naše pracovní utěrky), může vám připadat, že se chytá. To, co se zde děje, nemá nic společného s měkkostí nebo s tím, zda vám poškrábe lak, jde prostě o jemná vlákna, která se zapracovávají do nedokonalostí vaší pokožky a drží se jich, představte si tato vlákna jako malé háčky. Stejným způsobem tato vlákna zachytí a udrží nečistoty a vlhkost, místo aby je jednoduše vytlačila.
Důležité jsou také vlastnosti samotných vláken. Dělená mikrovlákna mají průřez podobný hvězdicovému (*) nebo vícedílnému čelu kola (bez kulatého okraje), což znamená nejen obrovsky zvětšenou plochu povrchu, ale také to, že mohou odnášet jemné částice uvnitř samotného vlákna. Když tedy tato vlákna přejíždí po jakémkoli mokrém nebo suchém povrchu, zachycují jemné částice (nebo molekuly vody) a udržují je uvnitř jednotlivých vláken. To je důvod, proč je utírání prachu za sucha, například na LCD obrazovce, vždy účinnější pomocí mikrovlákna než pomocí bavlněného hadříku. Bavlněná vlákna mají kulatý průřez, takže i když mohou zachytit část nečistot mezi vlákny, samotná vlákna nemohou zachytit jemné částice. Proto utěrka z mikrovlákna prach spíše zadrží, než aby ho jednoduše přemístila.
Druhý důvod, proč jsou mikrovlákna tak účinná při suchém utírání prachu, je ještě vědecky podloženější. Během procesu štěpení, jehož cílem je, aby byla vlákna jemnější, savější a aby měla větší účinnou plochu, se do nich instaluje kladný statický náboj. Z tohoto důvodu fyzicky přitahují a udržují záporně nabitý prach.